Jak przewozić kwiaty doniczkowe?

Przeprowadzka to spore wyzwanie. Spakowanie oraz przewóz całego dobytku wymaga sporo uwagi, czasu i dobrej organizacji. Dotyczy to zwłaszcza delikatnych przedmiotów, a do nich niewątpliwie zaliczają się rośliny. Transport kwiatów to jedno z największych wyzwań podczas zmiany miejsca zamieszkania. Nieregularne kształty oraz duża podatność na uszkodzenia to główne przeszkody podczas ich przewożenia. Nie jest to jednak niemożliwe! Z naszymi wskazówkami stanie się to znacznie prostsze. Podpowiadamy, jak przewozić kwiaty doniczkowe w bezpieczny sposób!

Transport roślin – od czego zacząć?

Przede wszystkim z pakowaniem roślin czekamy do ostatniej chwili. Kwiaty nie lubią zmian miejsca, zwłaszcza tak drastycznych, jak w przypadku przeprowadzki. Poza tym potrzebują one nasłonecznienia, dlatego nie pozbawiajmy ich dostępu do światła przedwcześnie. I tak czeka je trudna przeprawa!

Jak zapakować doniczkę i roślinę?

Aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek uszkodzeń, transport roślin powinno poprzedzać przesadzenie ich z ładnych, szklanych czy ceramicznych doniczek do zwykłych, plastikowych osłonek. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko ich uszkodzenia. Co więcej, nie nawozimy ani nie podlewamy roślin tuż przed ich przewożeniem. Kolejny krok to zgromadzenie materiałów do zabezpieczenia i spakowania kwiatów. Tutaj najlepiej sprawdzi się gruba tektura, folia bąbelkowa, sznurek oraz taśma klejąca.

Teraz przystępujemy do pakowania. Niewielkie egzemplarze wystarczy wstawić do kartonu, który zapewni im odpowiednią stabilność. Dla pewnego zabezpieczenia owijamy je papierem czy tekturą. Co ważne, pomiędzy poszczególnymi doniczkami nie pozostawiamy zbędnej przestrzeni, co zapobiegnie przewracaniu się roślin. Na wszelki wypadek wolne miejsca dopełniamy papierem czy folią bąbelkową. Górę kartonu pozostawiamy otwartą, aby zapewnić roślinom dostęp do powietrza. Kiedy nie ma takiej możliwości, trzeba wykonać w kartonach otwory o średnicy około 1 cm.

Przewóz kwiatów o większych rozmiarach wymaga nieco innego przygotowania. Tutaj zabezpieczamy tylko donice. Folia bąbelkowa na pewno zda egzamin. W miarę możliwości dobrze też odsypać nieco ziemi z donic, aby uniknąć jej rozsypania się już w drodze czy podczas wnoszenia. Kiedy planujemy transport roślin doniczkowych o okazałych, rozłożystych gałęziach, pamiętajmy o związaniu ich delikatnie sznurkiem. Dzięki temu zajmą mniej miejsca i nie ulegną uszkodzeniu czy nawet złamaniu. Niezależnie od rozmiaru donicy, podstawki warto przytwierdzić za pomocą taśmy klejącej. To oszczędzi nam czasu podczas rozpakowywania i zapobiegnie zgubieniu się pojedynczych elementów.

Szczególnie delikatne, o podatnych na uszkodzenia liściach okazy wymagają dodatkowych środków ochrony. Polecamy więc sięgnąć po miękki papier lub bibułę do pakowania, która miękko otuli roślinę. A co, gdy w grę wchodzi transport roślin doniczkowych w postaci szczepek? Wówczas sięgamy po ręczniki papierowe, nasączamy je wodą, po czym delikatnie układamy na nich łodyżki. Następnie przekładamy je do plastikowych toreb, aby jak najdłużej utrzymać pożądany poziom wilgoci. Co ważne – kiedy transport roślin ma trwać dłużej niż dwa dni, powinny mieć one dostęp do światła dziennego przynajmniej przez godzinę dziennie.

Transport kwiatów przez firmę przewozową

Aby przewóz kwiatów, jak i ich późniejsze wypakowanie przebiegło bez przeszkód, zadbajmy o odpowiednie oznaczenie kartonów. Od razu po umieszczeniu w nich rośliny, dokładnie opisujemy pudełko. Umieszczamy na nim także wyraźne oznaczenie dla firmy transportowej – dzięki temu pracownicy zachowają ostrożność przy pakowaniu. Bardzo ważne jest tu zaznaczenie góry i dołu pudełka, aby nie doszło do obrócenia rośliny do góry nogami. Co więcej, dokładne oznaczenia ułatwią wypakowywanie kwiatów. Od razu dowiemy się, gdzie znajdują się te najdelikatniejsze.

Przewóz kwiatów i co potem?

Wyjaśniliśmy już, jak przewozić kwiaty doniczkowe, czas więc na wskazówki dotyczące ich rozpakowania. Otóż należy zrobić to, jak najszybciej po ich dotarciu do miejsca docelowego. Po otwarciu kartonu ostrożnie wyjmujemy jego zawartość. Ale uwaga! Bezpośrednio po wyjęciu kwiatów, trzymajmy je z dala od światła słonecznego, zwłaszcza ostrego. Po czasie spędzonym w ciemności potrzebują one chwili, aby dojść do siebie. Nasłonecznienie zwiększamy stopniowo, aby żaden okaz nie doznał szoku termicznego.

Transport roślin doniczkowych z firmą Dan-Jan

Eksperci firmy przeprowadzkowej Dan-Jan doskonale wiedzą, jak ma wyglądać przewóz kwiatów. Dobrze orientujemy się, jak bezpiecznie przenieść, załadować i rozpakować nawet delikatne okazy. Nasi klienci nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo powierzonego nam załadunku. Od lat zajmujemy się przeprowadzkami oraz transportem przedmiotów i mebli różnego typu, dlatego nasi klienci mogą mieć pewność, że oddają swoje rzeczy w dobre ręce. Cóż, wierzymy też, że dzięki naszym wskazówkom, to jak zapakować doniczkę oraz nawet duże rośliny przestanie być problemem. Mamy nadzieję, że wszystkie cenne egzemplarze dotrą do nowego domu nienaruszone!