Jak zaplanować przeprowadzkę?

Niemal każda przeprowadzka dostarcza powodów do stresu. Nerwy najczęściej są związane z samym procesem przeniesienia dobytku do nowego miejsca zamieszkania. Niektóre osoby obawiają się też samej zmiany otoczenia. Prawie każdy zastanawia się, czy na pewno uda się wszystko zsynchronizować pod względem czasowym, czy o niczym nie zapomni, albo czy nic nie ulegnie zniszczeniu. Z doświadczenia firmy przeprowadzkowej wiemy, że dobre przygotowanie oraz szczegółowe planowanie, pozwala uniknąć problemów oraz zredukować stres. Jeśli w najbliższym czasie czeka Cię zmiana mieszkania, koniecznie sprawdź nasze porady dla przeprowadzających się osób.

1) Zacznij od sporządzenia spisu rzeczy

Wiele osób stojących przed takim wyzwaniem zastanawia się, kiedy i jak zacząć przygotowanie do przeprowadzki. Jeżeli chodzi o czas, to odpowiedź jest prosta: jak najszybciej. Nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę, ponieważ doprowadzi to tylko do większych nerwów, a w takim stanie łatwo coś przeoczyć. Lepiej podejść do tego na spokojnie, kiedy będziesz mieć chwilę wolnego czasu. Planowanie polecamy zacząć od przygotowania listy rzeczy, jakie ze sobą zabierzesz. Uwzględnij meble, elementy wystroju, a także przedmioty osobiste. To dobry moment, aby dokonać przeglądu swojego dorobku. Być może części rzeczy zechcesz się pozbyć. Jeżeli zaczniesz przygotowywać się do przeprowadzki odpowiednio wcześnie, będziesz mieć dużo czasu, aby niepotrzebne przedmioty wystawić na sprzedaż, oddać potrzebującym lub po prostu wynieść na śmieci. Nie trać czasu na tymczasowe przenoszenie ich w inne miejsce, np. do piwnicy.

2) Zbierz materiały do pakowania

Kiedy lista rzeczy do zabrania będzie już gotowa, możesz mniej więcej oszacować, jak wiele i jakiego rodzaju materiałów potrzebujesz do ich spakowania. Do przeprowadzki przydadzą się na pewno kartony, worki, folia, taśma klejąca, nożyczki, coś do wypełnienia przestrzeni kartonów oraz markery do ich podpisania – to ostatnie znacznie ułatwi późniejsze rozpakowywanie. Warto dodać też ostrzeżenia typu „uwaga szkło”. Jakie porady możemy udzielić na tym etapie? Jeśli zabierasz ze sobą sprzęt RTV i AGD, najlepiej spakować go w oryginalne opakowania. Gdy nie jest to możliwe, użyj kartonów o podobnym rozmiarze, pamiętając o zabezpieczeniu urządzeń styropianem lub folią bąbelkową. Małą elektronikę, naczynia i narzędzia kuchenne, płyty czy dekoracje także włóż do kartonów z zabezpieczeniem. Książki możesz obwiązać sznurkami, a ubrania czy pościel schować do worków. Największym wyzwaniem będzie przygotowanie mebli, aby nie uległy uszkodzeniu podczas przeprowadzki. Można np. owinąć je kocami, a następnie folią.

3) Zaplanuj kolejność pakowania

Duże znaczenie ma także planowanie kolejności pakowania rzeczy zabieranych ze sobą w nowe miejsce. Wielu przeprowadzających się słusznie zaczyna od najrzadziej używanych przedmiotów. To bardzo dobra i zalecana przez nas praktyka, ponieważ pozwala rozpocząć pakowanie nawet na kilka tygodni przed zaplanowanym terminem przeprowadzki. Dzięki temu zostanie więcej czasu na spakowanie pozostałych rzeczy, w tym także tych potrzebnych tuż przed wyprowadzką. Na pierwszy rzut najczęściej idą ubrania i buty sezonowe, a także wszelkiego rodzaju dekoracje, książki itp. Przedmioty codziennego użytku, takie jak środki higieny osobistej, ładowarki do telefonu czy czyste ubrania na kilka dni, spakuj na końcu do bagażu podręcznemu. Dzięki temu nie będziesz musiał rozpakowywać wszystkich kartonów w dniu przeprowadzki – zrobisz to na spokojnie, w wolnym czasie, a do tego czasu będziesz mieć pod ręką wszystko, co potrzebne.

4) Odpowiednio wcześnie zorganizuj transport

Osoby dysponujące odpowiednio dużym pojazdem lub niezabierające ze sobą gabarytów, decydują się czasem na transport we własnym zakresie, choćby wymagało to kilku kursów. Większość przeprowadzających się woli jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jako doświadczona firma od przeprowadzek mamy dla Ciebie pewne porady. Pamiętaj, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem zamówić furgonetkę, szczególnie w sytuacji, gdy musisz dokonać przeprowadzki w konkretnym dniu. Im bliżej terminu, tym trudniej znaleźć dobrą ofertę. Nawet jeśli przenosisz się w granicach jednego miasta, lepiej zrobić to w godzinach przedpołudniowych, kiedy ruch na drogach jest mały i zostanie dużo czasu na rozpakowanie. Niektóre firmy mogą za Ciebie wykonać przygotowanie przedmiotów do transportu, np. rozkręcić meble, jednak takie usługi są dodatkowo płatne.

5) Przygotuj się na trudności

Nawet jeśli planowanie przeprowadzki zaczniesz z odpowiednim wyprzedzeniem i wszystko właściwie przygotujesz, różne niedające się przewidzieć czynniki mogą sprawić problemy, które będzie trzeba rozwiązywać na bieżąco. Nie uda się też całkowicie pozbyć stresu, nawet jeśli wszystko okaże się przebiegać według planu. Jeżeli jednak wykorzystasz nasze porady, z pewnością zminimalizujesz ryzyko niepowodzeń i możesz być spokojniejszy. Zachęcamy także do skorzystania z naszych usług – doświadczona, wykwalifikowana kadra z pewnością uczyni przeprowadzkę łatwiejszą, co może potwierdzić szerokie grono przeprowadzających się dotychczas klientów.