Najczęstsze problemy podczas przeprowadzki i jak je rozwiązać

Przeprowadzka domu, mieszkania albo firmy to duże wyzwanie, wiążące się ze sporym stresem i irytacją. Staranne zaplanowanie i zorganizowanie przenosin pozwoli zapobiec wielu trudnościom i kłopotom. Sprawdź, jakie są najczęstsze problemy podczas wyprowadzki i jak je rozwiązać. Zobacz też przydatne porady dla przeprowadzających się.

Przeprowadzka to wyzwanie

Niezależnie od tego, czy planujesz zmianę miejsca zamieszkania, czy wykonywanej działalności gospodarczej, zawsze powinieneś liczyć się z tym, że nie wszystko może pójść zgodnie z założonym planem. Przenosiny to niełatwe zadanie, wymagające od przeprowadzających się skrupulatności i dobrego planowania. Jednak czasem nawet najlepsza organizacja nie zagwarantuje wykonania przeprowadzki bezstresowo, sprawnie i szybko. Czy są na to jakieś porady? Na szczęście istnieją sposoby na to, aby ograniczyć lub zlikwidować najczęściej pojawiające się problemy dotykające przeprowadzających się. Na co zatem zwrócić uwagę podczas przenosin? Prezentujemy garść sprawdzonych rozwiązań i porad.

Pakowanie tuż przed przeprowadzką

Spakowanie całego swojego dobytku prywatnego bądź firmowego to ogromne wyzwanie, zajmujące mnóstwo czasu. Jeśli wydaje Ci się, że uda Ci się starannie zapakować i posegregować wszystkie ubrania, książki, naczynia, meble, akcesoria i szereg innych przedmiotów domowych w ciągu kilku godzin, to najpewniej jesteś w błędzie. Niestety, błąd ten popełnia spore grono osób przeprowadzających się. Zostawianie pakowania na ostatnią chwilę (nawet jeśli ta „chwila” to w rzeczywistości parę godzin) zwykle skutkuje sporym opóźnieniem, irytacją i dopakowywaniem przedmiotów „bez ładu i składu” do pudełek, toreb czy worków.

Sprawdzone rozwiązanie problemów podczas przeprowadzki tego typu jest proste – rozpoczęcie planowania i samo pakowanie znacznie wcześniej. Już na kilka tygodni do przodu zaplanuj termin przenosin, a przynajmniej kilka dni przed wyprowadzką zacznij się pakować. Zawczasu zgromadź odpowiednią liczbę kartonów, walizek i toreb, do których włożysz dobytek. Oszacuj liczbę pudełek potrzebnych do spakowania rzeczy i pomnóż je przez 2. W trakcie pakowania okazuje się zazwyczaj, że rzeczy jest znacznie więcej, niż się wcześniej wydawało. Pamiętaj również o materiałach ochronnych, którymi zabezpieczysz przedmioty podczas transportu. Im wcześniej zaczniesz to robić, tym przeprowadzka przebiegnie sprawniej i w spokojniejszej atmosferze.

Wybór nieprofesjonalnej firmy przeprowadzkowej

Wymieniając problemy podczas przeprowadzki, z pewnością należy wspomnieć o tych związanych z firmą przeprowadzkową. Wybór nieprofesjonalnej ekipy transportowej może przysporzyć wielu problemów i nieprzyjemności w czasie wyprowadzki. Niedotrzymanie terminów, wycofanie się z umowy w ostatniej chwili, słaba jakość usług, żądanie wyższej kwoty czy też wykonanie prac niezgodnych z wcześniejszymi ustaleniami – to kłopoty, które mogą mocno zestresować przeprowadzających się.

Tych problemów można jednak uniknąć. Rozwiązaniem jest wynajęcie godnej zaufania, profesjonalnej i rzetelnej ekipy. Przed nawiązaniem współpracy porozmawiaj ze specjalistami, sprawdź ich referencje i opinie na ich temat w internecie. Dobra firma przeprowadzkowa szanuje swych klientów i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Oczywiście zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane sytuacje, takie jak przedłużenie wcześniejszego zlecenia albo korki na ulicach. Jednak rzetelny zespół zawsze uprzedza o tym i stara się zrealizować zlecenie pomimo pojawiających się nieprzewidzianych zdarzeń.

Uszkodzenie mebli i dobytku podczas przeprowadzki

Jednym ze sporych kłopotów w trakcie przeprowadzki jest uszkodzenie sprzętów i mebli. Jaka jest na to porada? Rozwiązaniem dla przeprowadzających się jest wybór rzetelnej, godnej zaufania ekipy transportowej. Solidna firma zadba nie tylko o właściwe zabezpieczenie dobytku w pojeździe, w czasie wnoszenia i znoszenia ekwipunku, ale też o przewiezienie go zgodnie z najwyższymi standardami. Profesjonaliści zabezpieczą wszystko pasami i ustawią pudełka w taki sposób, aby dojechały na miejsce w nienaruszonym stanie.

Bardzo istotne jest też odpowiednie zapakowanie dobytku. W zależności od indywidualnych ustaleń z firmą możesz to zrobić samodzielnie albo skorzystać z pomocy specjalistów. Ekipa przeprowadzkowa może dostarczyć niezbędne kartony, folię stretchową, taśmy i inne wyposażenie konieczne do zapakowania przedmiotów o różnych gabarytach.

Brak chęci przeprowadzki wśród najmłodszych

Wielu rodziców wspomina również o kłopotach z dziećmi, które obawiają się wyprowadzki z domu i nie chcą zmieniać dotychczasowego miejsca zamieszkania. Co poradzić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być mądra rozmowa. Dla każdego domownika (również dorosłego) nowy dom to nieznane doświadczenie oraz ogromna zmiana życiowa. Szczególnie odczuwają ją najmłodsi. Warto pamiętać o tym, że niezależnie od wieku pociechy, należy ją wspierać w tym niełatwym dla niej czasie. Podstawą jest rozmowa o nowym mieszkaniu, zapoznanie pociechy z otoczeniem i okolicą, a podczas planowania przeprowadzki i pakowania dobytku – zachęcanie dziecka bądź nastolatka do pomocy przy zapakowaniu jego rzeczy.