Jak bezpiecznie przewieźć fortepian?

Fortepian to bardzo cenny sprzęt gabarytowy, którego przewożenie wymaga odpowiednich umiejętności, narzędzi i doświadczenia. Jak przewieźć fortepian w bezpieczny sposób? Ile kosztuje transport pianina? Wyjaśniamy.

Przewóz fortepianów i pianin przez profesjonalistów

Jak transportować pianino? Oczywiście z wielką ostrożnością. Co to jednak dokładnie oznacza? Chodzi o to, aby nie uszkodzić w żaden sposób cennego instrumentu, który, choć sporej wielkości, jest w rzeczywistości bardzo delikatny. Mechanizmy fortepianów są wykonywane w niezwykłą precyzją i starannością. Składają się z wielu elementów, które nietrudno zniszczyć.

Specyfikacja fortepianów kwalifikuje je jako sprzęty bardzo trudne w transporcie. Dlatego tak ważne są odpowiednie umiejętności i doświadczenie osób przewożących pianino. Samodzielny transport instrumentu o tak dużych gabarytach jest niezwykle trudny, a często po prostu niemożliwy. Ryzyko jego uszkodzenia w zwykłym samochodzie dostawczym lub innym pojeździe nieprzystosowanym do transportu instrumentów jest ogromne. Fortepian musi być przechowywany i transportowany we właściwych warunkach, aby nie uległ zniszczeniom mechanicznym ani rozstrojeniu. Jeśli więc chcesz sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie przewieźć sprzęt muzyczny, skorzystaj z usług profesjonalistów.

Jak transportować pianino? Ważna jest waga i wielkość instrumentu

Na to, jak transportować fortepian, ma wpływ jego ciężar. To kluczowa cecha logistyczna. Od wagi instrumentu zależy m.in. liczba osób, które będą go znosiły i wnosiły po schodach oraz wkładały do samochodu. Można śmiało stwierdzić, że fortepian należy do ścisłej czołówki najcięższych instrumentów wykorzystywanych na świecie. Przeciętny ciężar tego przedmiotu wynosi od 200 do 500 kg. Istotna jest też wielkość instrumentu – jego wymiary przedstawiają się różnie, ale największe z modeli osiągają szerokość wynoszącą ponad 300 cm. Parametry fortepianu sprawiają zatem, że jego przenoszenie jest skomplikowane i wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego przed zamówieniem usługi warto poinformować firmę o posiadanym modelu instrumentu albo podać jego wymiary i wagę. Dzięki temu specjaliści będą zawczasu wiedzieli, jak przewieźć fortepian i w jaki sposób najlepiej go zabezpieczyć.

Bezpieczne znoszenie i przenoszenie fortepianu

Znoszenie, przenoszenie, a następnie załadowanie instrumentu należy przeprowadzać zgodnie z określonymi zasadami, w przeciwnym razie można go poważnie uszkodzić. Wyspecjalizowane w tym zakresie firmy przewozowe dysponują specjalnymi urządzeniami technicznymi, np. profesjonalnymi wózkami. Dzięki temu są w stanie odpowiednio zabezpieczyć instrument podczas wynoszenia go z mieszkania i schodzenia po schodach oraz wyeliminować najmniejsze wstrząsy mogące go uszkodzić. Sam przedmiot należy dobrze zabezpieczyć nie tylko na czas właściwego przewożenia w aucie, ale podczas przenoszenia go do pojazdu. Należy to zrobić w taki sposób, aby do środka nie przedostały się kurz, brud czy wilgoć. Na życzenie klienta firmy często zapewniają pomoc w prawidłowym zapakowaniu instrumentu.

Jak przewieźć fortepian? Tylko w specjalnym samochodzie

Po wyniesieniu instrumentu z lokalu należy go bezpiecznie zapakować do pojazdu. Przewóz przedmiotu specjalnie przystosowanym do tego samochodem to kolejna kwestia wpływająca na to, jak transportować pianino w bezpieczny sposób. Auto musi być odpowiednio duże i pojemne, aby bez trudu zmieścił się w środku instrument wraz ze stosownymi zabezpieczeniami. Organizując przewóz fortepianów, przewoźnik musi wziąć pod uwagę rodzaj i materiał, z jakiego wykonano instrument i dopasować do niego warunki panujące w pojeździe. Na przykład, instrumenty strunowe wymagają stosownej ochrony przed nadmiernymi drganiami. Z kolei do przewozu instrumentów drewnianych niezbędne jest zapewnienie właściwej temperatury i wilgotności powietrza w pojeździe. Zarówno zbyt wysokie, jak i za niskie parametry mogą doprowadzić do uszkodzenia (np. pęknięcia) przedmiotu.

Zabezpieczenie ładunku w transporcie

Aby przewóz fortepianów odbył się w pełni bezpiecznie, ładunek należy stosownie zabezpieczyć w transporcie. W tej kwestii usługa nie różni się istotnie od innych przedmiotów gabarytowych. Po zapakowaniu instrumentu do samochodu o odpowiedniej przestrzeni ładunkowej należy go spiąć pasami transportowymi. To kolejna kwestia, w której bardzo istotne są wiedza i doświadczenie pracowników. Prawidłowe zamocowanie zestawu pasów pozwoli zniwelować niepożądane ruchy fortepianu w trakcie jazdy, a tym samym wpłynie na bezpieczeństwo ładunku. Ruchy te są szczególnie dokuczliwe i groźne podczas skręcania i hamowania – dzięki właściwemu zabezpieczeniu instrumentu można zredukować to ryzyko i niedogodności. Dzięki pasom można mieć pewność, że przedmiot dotrze do celu w takim stanie, w jakim wyruszył w podróż.

Ile kosztuje transport pianina?

Wiesz już, jak transportować fortepian bezpiecznie i skutecznie. A ile kosztuje transport pianina? Cena zależy od kilku czynników, w tym przede wszystkim wielkości i ciężaru instrumentu, odległości między miejscem początkowym a docelowym oraz szacowanego czasu potrzebnego na wykonanie całości zadań. Na koszt wpływa też liczba pięter oraz obecność windy (lub jej brak) w budynku, tego, czy przed wejściem do nieruchomości znajduje się podjazd, a także liczby pracowników niezbędnych do wykonania zlecenia.