Jak pakować przedmioty podczas przeprowadzki? Porady dotyczące pakowania
Jednym z najważniejszych etapów każdej przeprowadzki jest pakowanie swojego dobytku. Należy zrobić to w taki sposób, aby jak najbardziej efektywnie zagospodarować przestrzeń pojazdu transportowego, a przedmioty nie uległy uszkodzeniu. Jeżeli w najbliższym czasie czeka Cię zmiana miejsca zamieszkania i związane z tym przygotowania, koniecznie przeczytaj nasze porady, jakimi dzielimy się w poniższym tekście.
Co ze sobą zabrać podczas przeprowadzki?
Jako doświadczona firma przeprowadzkowa, bazując na doświadczeniach naszych dotychczasowych klientów, możemy potwierdzić, że przygotowanie do przeprowadzki najlepiej zacząć od sporządzenia listy przedmiotów do zabrania. Taki plan pozwoli lepiej wszystko zorganizować, a następnie uniknąć stresu. Przy okazji może się okazać, że nie chcemy przewozić całego dobytku do nowego mieszkania. Część zgromadzonych rzeczy może być już bezużyteczna. Za małe lub niemodne ubrania i obuwie możesz wystawić na sprzedaż albo oddać potrzebującym. Uszkodzone sprzęty czy meble warto od razu wynieść na śmietnik, a w razie konieczności zamówić wywóz gabarytów. W ten sposób będzie mniej pakowania, a także wysiłku podczas samej przeprowadzki. Lista rzeczy pomoże także w zebraniu potrzebnych materiałów, tzn. kartonów i wypełnienia do nich, worków, taśm, sznurków itd.
W jakiej kolejności się pakować?
Zanim zaprezentujemy nasze porady dotyczące pakowania poszczególnych przedmiotów, trzeba poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię, która okazuje się mieć bardzo duże znaczenie na etapie przygotowań przed przeprowadzką. Chodzi mianowicie o to, w jakiej kolejności przeprowadzić cały ten proces. Właściwa organizacja pomoże uniknąć stresu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania. Zacząć należy zatem od rzeczy, których nie używa się na co dzień. Ubrania i obuwie sezonowe, zapasowa pościel, wszelkiego rodzaju dekoracje, książki itd. można zacząć pakować w wolnym czasie już na kilka tygodni przed przeprowadzką. Dzięki temu zmniejszy się ilość pracy na ostatnią chwilę. W dniu wyprowadzki i tak będzie dużo roboty z przedmiotami, których wciąż się używa. Na tym końcowym etapie koniecznie przygotuj sobie bagaż podręczny ze środkami higieny osobistej, ubraniami na zmianę oraz innymi rzeczami codziennego użytku. Przyda się to w nowym mieszkaniu, jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz od razu rozpakowywać całego dobytku.
Jak spakować meble do przeprowadzki?
Najbardziej kłopotliwe podczas przeprowadzki są wszelkiego rodzaju gabaryty. Łóżka, kanapy, fotele, krzesła i meble są duże, ciężkie oraz nieporęczne. Większe szafy czy komody będzie trzeba rozkręcić. Poszczególne elementy należy usztywnić za pomocą kartonu lub cienkiego styropianu, a następnie owinąć folią bąbelkową, kocem lub innym materiałem ochronnym, a na koniec zabezpieczyć folią stretchową. Uważaj, aby nie zgubić żadnej śrubki i innych elementów potrzebnych do ponownego złożenia. Najlepiej od razu odkładaj je do zamykanego pudełka lub woreczka strunowego. Pakowanie przedmiotów wymagających demontażu jest zadaniem żmudnym, dlatego warto zacząć rozkręcać meble już na kilka dni przed terminem przeprowadzki. Mniejsze komody, szafki nocne czy regały można przewieźć w całości. Pamiętaj jednak, aby porządnie je zabezpieczyć, uniemożliwiając otwieranie się drzwiczek czy wysuwanie szuflad. W przypadku regałów, przed owinięciem ich warstwą ochronną, wyjmij półki, które nie są zamocowane na stałe.
Jak pakować przedmioty podatne na zniszczenia?
Nie tylko pakowanie gabarytów dostarcza zmartwień. Problematyczne okazują się także małe, podatne na uszkodzenia przedmioty, jak np. szklanki, kubki, talerze, wazony czy szklane ozdoby. Najlepszy sposób na przygotowanie ich do przeprowadzki to ciasne upakowanie w kartonie, ze szczelnym wypełnieniem przestrzeni za pomocą papieru, folii bąbelkowej, kawałków styropianu lub tkanin. Dobrą praktyką jest na pewno dodatkowe usztywnienie pudełka, jeśli tego wymaga, a także owinięcie go stretchem. Warto też umieścić ostrzeżenie „uwaga szkło”, aby ekipa od przeprowadzek obchodziła się z pakunkiem ze szczególną ostrożnością. Specjalnego zabezpieczania wymagają także wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, w tym sprzęt RTV i AGD. Takie przedmioty najlepiej byłoby, oczywiście, spakować do oryginalnych kartonów z odpowiednio wyprofilowanym wypełnieniem. Nie każdy jednak przechowuje takie opakowania. W takim przypadku należy skorzystać z porad dotyczących pakowania małych, szklanych przedmiotów.
Kilka dodatkowych porad na temat pakowania
W poprzednich akapitach omówiliśmy kwestie przygotowań przed przeprowadzką, a także pakowania najbardziej problematycznych przedmiotów. Na koniec przygotowaliśmy jeszcze kilka przydatnych porad na temat pozostałych rzeczy. W przypadku ubrań, ręczników, zasłon pościeli oraz poduszek i kołder w zupełności wystarczą zwykłe worki foliowe. Jeżeli posiadasz książki czy płyty, warto schować je do kartonów, gdzie będą lepiej zabezpieczone przed uszkodzeniami, ale możesz też po prostu obwiązać sznurkiem po kilka, kilkanaście sztuk. Inne drobne przedmioty pakuj do worków lub pudełek w zależności od tego, czy są podatne na uszkodzenia i czy mogą przebić folię. Przykładowo sztućce i narzędzia kuchenne lepiej schować do kartonu, ale zapasy jedzenia, kosmetyki czy zabawki można umieścić na czas przeprowadzki w workach.