Strach przed przeprowadzką
Przeprowadzka, nawet jeśli odbywa się na niewielkim dystansie (np. w granicach tego samego miasta), może generować stres. Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z licznymi formalnościami, a także czynnościami związanymi z logistyką. Nierzadko wymaga wynajęcia ekipy zajmującej się transportem rzeczy, włącznie z wielkogabarytowymi. Prócz tego bezpośrednio przekłada się na wyjście ze strefy komfortu, czyli znanego środowiska, w zupełnie nowe. Nawet jeśli ostatecznie będzie to zmiana na lepsze, początkowo może budzić niepokój, a nawet strach. Nie bez powodu powstało specjalne określenie na ten stan psychiki.
Transfer trauma – przyczyny oraz objawy
Nie wszyscy wiedzą, ale nazwa zespołu objawów, które towarzyszą zmianie lokalizacji mieszkaniowej, powstała kilka dekad temu. Transfer trauma, bo o niej mowa, na samym początku dotyczyła głównie ludzi dojrzałych czy seniorów. Któż nie zna powiedzenia o starych drzewach, których się nie przesadza? Osoby żyjące przez całe życie w jednym miejscu obawiają się przeprowadzki, gdyż mają świadomość, że będzie to olbrzymia zmiana w ich egzystencji. Między innymi, będą musiały zdobyć nowych znajomych oraz uporać się z tęsknotą za dawnymi. U jednych zamieszkanie w zupełnie innej lokalizacji wzbudza ekscytację, ale u drugich wręcz przeciwnie – poczucie zagrożenia, dyskomfort czy wręcz strach.
Wśród powodów wystąpienia stresu spowodowanego przeprowadzeniem się w nowe miejsce można wymienić brak poczucia bezpieczeństwa. Lęk występuje u tych, którzy przenoszą się z własnej woli (zakup nowego mieszkania, wyprowadzka z domu rodzinnego etc.), ale w większym stopniu dotyka ludzi, za których tę decyzję podjęło samo życie. Może być to np. opuszczenie własnego domu oraz zamieszkanie w domu spokojnej starości czy zmiana lokalizacja wymuszona czynnikami zewnętrznymi. Jako przykład może posłużyć przesiedlenie mieszkańców obszaru, przez który została wytyczona nowa droga albo powstanie tam innego rodzaju inwestycja. Strach przed przeprowadzką, która nie była planowana, może poważnie zaburzyć równowagę psychiczną, a w efekcie negatywnie wpłynąć na zdrowie.
Najczęściej spotykane symptomy obawy przed przeprowadzką to pogorszenie samopoczucia, problemy sercowe (np. kołatanie), trudności z zasypianiem oraz ogólny spadek odporności organizmu. Długotrwały stres ma również negatywne konsekwencje na psychikę. U tego, kogo czeka w najbliższym czasie przeprowadzka, stres może objawiać się m.in. w lęku przed otoczeniem albo brakiem zaufania do niego. Zmagający się z traumą przeprowadzkową człowiek może odczuwać znaczny spadek energii do życia. Prócz tego mogą pojawiać się u niego stany depresyjne bądź bardziej zaawansowana depresja.
Przeprowadzka stres – jak pokonać?
Jakkolwiek banalnie to brzmi, w dużej mierze ze stresem związanym z przeprowadzką pomaga dobry plan. Starannie przemyślana organizacja, a potem realizacja działań może znacząco zredukować strach przed zmianą lokalizacji. Osoby zajęte skreślaniem kolejnych pozycji na liście obowiązków skupiają się na tym, a nie na zamartwianiu się, co może pójść nie tak. Strach przed przeprowadzką nie paraliżuje ich tak jak tych, którzy siedzą z założonymi rękami. Rozsądnym wyjściem będzie także pamiętanie o marginesie czasowym. Nie powinno się zostawiać pakowania rzeczy lub załatwiania spraw organizacyjnych na ostatnią chwilę. Lepiej postąpić odwrotnie, czyli zacząć wcześniej, a potem ewentualnie korygować plan.
Następny, niezmiernie istotny aspekt, który warto wziąć pod uwagę, to oswojenie się z przyszłym domem. Mamy tu na myśli zarówno dom rozumiany dosłownie jako budynek (miejsce, w którym będziemy mieszkać), jak i jako otoczenie. Kiedy poznamy dzielnicę, do której odbywa się przeprowadzka, stres nie będzie aż tak duży, gdyż finalnie nie trafimy do zupełnie obcego punktu. Rozejrzenie się po okolicy sprawi, że będzie można już wcześniej wytypować sklep na większe bądź mniejsze zakupy, wybrać przychodnię lekarską, sprawdzić ofertę lokalnych restauracji etc.
Strach przed przeprowadzką – rozwiązania
Nierzadko najciemniej jest pod latarnią, a na najprostsze rozwiązanie najtrudniej wpaść. Z problemem znanym jako transfer trauma można uporać się w niezwykle łatwy, szybki oraz bezpieczny sposób. Wystarczy skontaktować się ze sprawdzoną firmą przeprowadzkową. Przedsiębiorstwo sprowadzi pod wskazany adres doświadczoną ekipę, która będzie stosować się do określonych wytycznych. Dzięki temu żadne przedmioty (a w szczególnie te wartościowe typu obrazy, szkła etc.) nie ulegną w czasie podróży uszkodzeniom.
W niektórych przypadkach obawa przed opuszczeniem miejsca zamieszkania zajmowanego przez wiele lat (czy całe życie) bywa irracjonalna. Można odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia, zadbać o każdy aspekt, a następnie „odhaczać” kolejne punkty na sporządzonej uprzednio liście. Niekiedy jednak strach bywa tak intensywny, że grozi poważnymi problemami zdrowotnymi. Warto wtedy wziąć pod uwagę konsultację z lekarzem specjalistą. Nie ma nic złego w zwróceniu się o profesjonalną pomoc.