Przeprowadzka za granicę – jak ją zorganizować?

Jeśli rozważasz zmianę miejsca zamieszkania i przeprowadzkę do innego kraju, z pewnością przytłacza Cię ilość spraw do załatwienia. Wyprowadzka za granicę budzi pełne spektrum emocji – od euforii związanej z otwarciem nowego etapu w życiu, po niepewność, zagubienie, a nawet przerażenie. Zanim ogarnie nas paraliżujący lęk przed nieznanym, warto na chłodno ocenić wszystkie czynności przygotowawcze, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na szczęśliwy pobyt poza granicami Polski. Oddajemy do Twoich rąk poradnik, który odpowie na podstawowe pytania zadawane przy przeprowadzkach. Jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze miejsca docelowego? Co z formalnościami właściwymi dla procesu imigracji do konkretnego kraju? Jak się spakować, aby nie zapomnieć najistotniejszych rzeczy? Zapraszamy do lektury.

Przeprowadzka za granicę – jak wybrać nowe miejsce zamieszkania?

Decyzja o długoterminowym wyjeździe za granicę podjęta – i co dalej? Spośród 195 państw na świecie, które stwarza największe możliwości rozwoju? Jeśli Twoja rodzina już mieszka za granicą, decyzja o przeprowadzce pozostaje nieco łatwiejsza, a same przygotowania będą krótsze. Jednak osoby nieposiadające rodziny lub znajomych poza terytorium Polski, są niejako zdane na siebie. Proces selekcji przyszłego miejsca zamieszkania powinien opierać się o kilka filarów: bezpieczeństwo, rynek pracy, koszty życia, opieka zdrowotna, uwarunkowania kulturalne, czy potencjalnie silna grupa wsparcia ze strony Polaków mieszkających na danym terenie. Na szczęście wszystkie wymienione tu kryteria bazują na łatwo dostępnych informacjach, które bez problemu pozyskamy w Internecie. Jeśli masz taką możliwość, dobrym pomysłem będzie rozmowa z osobą znającą tamtejsze realia. Aby nie się nie zaskoczyć, przeprowadzka za granicę powinna być poprzedzona krótkim wyjazdem studyjnym, dającym ogólne praktyczne rozeznanie.

Będąc na miejscu, możesz rozpocząć poszukiwania bezpiecznej dzielnicy w mieście. Dowiesz się również, jakie wydatki są związane z przeprowadzką i ile pieniędzy należy przygotować na pierwsze dni.

Przeprowadzka za granicę formalności – co warto wiedzieć?

Jeżeli Twoim celem jest przeprowadzka za granicę, formalności mogą przysporzyć wielu problemów, jeśli nie poczynimy odpowiednich przygotowań. Zanim wyjazd za granicę na stałe nabierze istotnego rozpędu, usiądź wygodnie w fotelu i sprawdź ważność wszystkich dokumentów osobistych, zarówno Twoich, jak i Twojej rodziny. Czy Twój paszport nie będzie podlegał wymianie w ciągu najbliższych kilku miesięcy? Co z prawem jazdy i dowodem osobistym? Jeśli wszystkie dokumenty tożsamości pozostają wolne od wad formalnych, dobrym pomysłem będzie wygenerowanie ich w wersji elektronicznej w państwowych aplikacjach mobilnych na telefon. W razie potrzeby będziesz miał dostęp do swoich danych z dowolnego miejsca.

Przed opuszczeniem Polski, powinieneś zamknąć wszystkie sprawy związane z Twoim dotychczasowym życiem. Spłać kredyty konsumenckie, pozbądź się abonamentów miesięcznych, ureguluj płatności za mieszkanie. Jeżeli zostawiasz w kraju prywatną nieruchomość, zadbaj o znalezienie zaufanej osoby, która będzie zajmować się mieszkaniem podczas Twojej nieobecności. Formalności, jakie generuje przeprowadzka do innego kraju, obejmują także gruntowne poznanie przepisów imigracyjnych w państwie docelowym. Jeśli chcesz wyjechać do krajów Unii Europejskiej, masz ułatwione zadanie. Jednak w dalszym ciągu podlegasz obowiązkowi meldunku, a zatrudnienie będziesz mógł podjąć pod warunkiem rejestracji jako płatnik podatku dochodowego i po otrzymaniu numerów identyfikacyjnych. Wyprowadzka za granicę nastręcza licznych formalności. Przejdziesz przez nie o wiele szybciej, korzystając z wiedzy osób, które były w podobnej sytuacji. Bezcennym źródłem wiedzy są wszelkie fora, blogi i rządowe strony imigracyjne, stworzone na rzecz pomocy imigrantom zarobkowym.

Przeprowadzka za granicę co zabrać w pierwszej kolejności?

Przeprowadzka międzynarodowa wiąże się z koniecznością transportu życiowego dorobku. Jeśli posiadasz własny samochód, z pewnością wykorzystasz jego przestrzeń załadunkową, aby upchać w niej jak najwięcej rzeczy. Co jednak zrobisz z przedmiotami o dużych gabarytach, takich jak telewizor, meble, czy rowery? Jeśli nie możesz lub nie chcesz ich zostawić w Polsce u rodziny, lub znajomych, najlepszym pomysłem będzie wynajęcie profesjonalnej firmy transportowej, która dysponuje pojazdami przystosowanymi do przewożenia rzeczy o nieregularnych kształtach i dużej masie. Pracownicy firm transportowych pomogą poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia każda przeprowadzka za granicę. Co zabrać najpierw, aby zachować przyzwoity poziom komfortu w nowym miejscu?

Ubrania i przedmioty osobiste to bez wątpienia pierwsze pozycje, jakie znajdą się w Twoim bagażu. Zastanów się, czy potrzebujesz wszystkiego, co do tej pory nagromadziłeś w szafie. Jeśli podróżujesz samochodem, pomyśl o spakowaniu do bagażnika rzeczy najcięższych. W przypadku podróży samolotem strategia pozostaje jednak zupełnie odwrotna – pakujesz do walizki rzeczy lekkie, jednak mające największą wartość. Nie zapomnij również o kosmetykach, lekach, czy przedmiotach codziennego użytku (np. ważne akcesoria kuchenne). Ułatwią Ci one życie przez pierwszych kilka miesięcy w nowym miejscu i pomogą w ograniczeniu kosztów.

Zabranie wszystkiego, co posiadamy, wydaje się kuszącą opcją. Jednak czy na pewno będziemy potrzebować wszystkich mebli z Polski? Być może lepiej je sprzedać i poszukiwać mieszkania na wynajem z pełnym wyposażeniem? Rozważ, jaka decyzja okaże się dla Ciebie najbardziej opłacalna. Dla osób, które dotyka przeprowadzka za granicę, transport dobytku może sprawiać niemałe kłopoty. Usługi firm transportowych znacznie ułatwiają etap przygotowań, odciążając klienta od uciążliwego załadunku i rozładunku rzeczy. Wynajmując profesjonalny pojazd do przeprowadzki, możesz na miejsce dolecieć samolotem, a Twoje rzeczy dotrą tam w ustalonym terminie.

Jak wygląda przeprowadzka za granicę z dzieckiem?

Jeszcze większe wyzwanie stanowi przeprowadzka za granicę z dzieckiem, szczególnie takim, które jest już objęte obowiązkiem szkolnym. Oprócz znalezienia placówki edukacyjnej czeka nas jeszcze rozwiązanie kwestii ubezpieczenia zdrowotnego i pozyskanie informacji o przysługujących nam zasiłkach. Przygotowywanie dziecka do tej ogromnej zmiany w życiu warto rozpocząć odpowiednio wcześniej. Miejmy na uwadze konieczność nauki nowego języka, bez którego obecność w innym państwie może się okazać bardzo trudna pod względem emocjonalnym. Dziecko musi czuć nasze wsparcie i zrozumienie dla jego potrzeb. Wyjazd za granicę na stałe będzie łatwiejszy dla niemowlaka lub dziecka w wieku do 3 lat. Jeśli rozważasz przeprowadzkę z dzieckiem, planuj ją z wyprzedzeniem. Unikniesz wówczas ogromnego stresu i sprawisz, że proces przeprowadzki będzie generował więcej pozytywnych emocji.

Przeprowadzka za granicę transport cennik – ile kosztują usługi transportowe?

Dla usług firm transportowych, których głównym obszarem działania jest przeprowadzka za granicę cennik obejmuje kilka kluczowych zmiennych, np. odległość, ciężar i gabaryty transportowanych przedmiotów, liczba pięter, oraz przewidywany nakład pracy. Firma Przeprowadzki Dan-Jan tworzy przyjazne ceny dla swoich klientów. Im większa odległość, tym mniejszy koszt transportu w przeliczeniu na jeden kilometr. Wyprowadzka za granicę na dystansie powyżej 1000 km pociąga za sobą koszt jedynie 1,6zł/km. Warto rozważyć skorzystanie z naszych usług, dzięki którym cały proces przeprowadzki odbędzie się szybko i wygodnie.